Elektronická
evidence tržeb

EET & SB KOMPLET verze 16.5. k 5.10.2016

Nastavení EET provedete v programu Nastavení (SBSET):

1. Nejprve je potřeba pro danou firmu globálně zapnout vlastnost EET. V prvním menu vyberte okno Prostředí, tam v záložce Prostředí zaškrtněte přepínač "aktivní Elektronická Evidence Tržeb". 

Tímto přepínačem se také dá EET globálně vypnout aniž by se musely deaktivovat veškeré další volby.

 

2. Protože ne každá pokladna je tržbová, je potřeba pro tržbové pokladny nastavit parametr EET. Provede se to v okně Seznamy - Předkontace - záložka Pokladny - zde vyberte danou pokladnu, stiskněte tlačítko Opravit a zaškrtněte parametr EET.

 

3. Pro snadnější práci s pokladnou je možno používat tzv. Peněžní předkontace dostupné v okně Předkontace - záložka Peněžní. Pro každou peněžní předkontaci je možno v bloku Parametry, vypnout EET (např. pro dotaci pokladny výběrem z banky). Pokud takovou předkontaci použijete v pokladně s nastaveným EET režimem, nebude pro daný doklad EET aktivní.

 

4. Dále je potřeba v Nastavení - Předkontace - Seznam prodejních míst zadat potřebné informace pro každou EET pokladnu (pro každé místo na kterém budou vznikat paragony podléhající EET).

Zde zadáte :

Takto definujete veškerá prodejní místa na nichž má být realizována EET.

 

5. V okně Seznamy - Seznam osob, můžete pro každého přihlášeného pracovníka zadat kód prodejního místa na kterém eviduje tržbu v režimu EET. Pokud jeden zaměstnanec pořizuje tržby na víc pokladnách bude potřeba mu přidělit samostatné KZ pro každou pokladnu. 

 

6. Je  možné definovat vlastnosti EET pokladny i pro danou konkrétní stanici. Pokud využijete tuto možnost, nezadávejte kód prodejního místa k jednotlivým zaměstnancům, ale definujte jej na každé stanici.

 

7. Pokud výše uvedené kroky provedete správně, bude EET komunikace probíhat automaticky bez potřeby dalších zásahů. 

 

8. Pokud do pokladny určené pro EET pořizujete pokladní doklad, který ale EET nepodléhá, je možné před uložením dokladu vypnout EET. 

 

Aktivní EET se projeví na tvaru paragonu

Pokud proběhne EET v pořádku a správně, na paragonu bude vytištěn 32 znakový FIK a 40 znakový BPK. Znamená to, že vše je v pořádku, tržba byla zaevidována správně.

 

Pokud ovšem EET komunikace nebude funkční (a daný doklad má být do EET započten) tak se na paragon vytiskne zdánlivě nesmyslných 344 znaků jenž nesou celou EET větu. Ano,tato situace výrazně zvýší spotřebu papíru, ale je ze zákona vyžadovaná a povinná.